Deri Ayakkabıların Bakımı Nasıl Olmalı?

Büyük bir hevesle satın aldığımız deri ayakkabılarımızın kısa bir süre sonra çok kötü duruma gelmesinden hepimiz şikayetçiyiz. Bu durum çoğu zaman kullanıcıdan dolayı meydana gelmektedir. Aşırı ve özensiz kullanım, yanlış bakım teknikleri gibi sebepler ayakkabının ömrünün kısaltmaktadır. Biz de bu yazımızda ayakkabılarımıza nasıl bakım yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

1-     Sudan Uzak Durun

En çok kullanılan kumaş türlerinden olan derinin en büyük düşmanı sudur. Aşırı suya maruz kalan deri ayakkabılar, derinin suyu içine hapsetmesi ile birlikte gün geçtikçe daha kuru bir yapıya bürüneceklerdir. Ve bu yapı zamanla derinin çatlamasına yol açacaktır. Ayakkabınız suya maruz kaldıysa, kuru bir bezle ayakkabınızı silip oda sıcaklığında kurumaya bırakabilirsiniz. Bunun sonrasında ise temizlik cilaları ile ayakkabınızın temizliğini sağlayabilirsiniz.

2-     Sürekli Kullanmayın

Yoğun hayat temposunda çoğu zaman ayakkabının durumunu önemsemeyiz. Bunun sonrasında ise ayakkabının çok kötü durumda olduğunu fark ederiz. Bunun önüne geçmek için yapılabilecek en kolay yöntemlerden birisi de aynı ayakkabıyı sürekli kullanmamaktır. Sürekli kullandığınız bir deri ayakkabı zamanla bakteri üretimine başlayacak ve yüzeyinde kırılmalar meydana gelecektir. Bunların olmaması için ayakkabıyı her gün kullanmamalı ve kullandıktan sonra da havalandırmalısınız.

3-     Aşırı Isıdan Uzak Durun

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler ayakkabınıza anında zarar vermezler. Fakat ayakkabınızı direk olarak ısıya maruz bırakmak ayakkabının yüzeyinde anında çatlamalara sebep olacaktır. Ve bu çatlaklar ne yazık ki hep kalacaktır. Bunların olmaması için deri ayakkabınızı asla direkt olarak güneş ışığına ya da kalorifer ısısına maruz bırakmayın. Mevcut oda sıcaklığı deri ayakkabının kurumasına yeterli olacaktır.

4-     Süet Kumaşa İyi Bakın

Süet kumaşa sahip ayakkabılar bakımı en zor ve zahmetli olan ayakkabılardır. Süet ayakkabıların en büyük düşmanı sudur. Aşırı su ile temas eden süet ayakkabının eski yapısına dönmesi oldukça zor olacaktır. Sürekli giyilen ve giyildikten sonra temizlenmeyen süet ayakkabı zamanla pürüzlü bir yapı alacak ve yapısı bozulacaktır. Bu tip ayakkabılar dinlenmeye alınmadan önce nubuk silgisi ve fırçası ile temizlenmelidir. Ayakkabı giyilmeden önce suyun kaymasını sağlayıcı sprey sıkmak da faydalı olacaktır.

Yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri dikkate alarak deri ayakkabılarınızı daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Deri kumaş temizliği ile ilgili daha detaylı bilgi için Deri Ürünlerin Bakımı isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz. 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj