Deri çanta ve cüzdan bakımı nasıl yapılır?

 

Tüm sezonlara ayak uydurabilen ve herkesin dolabında en az bir tane bulunan deri çanta veya deri aksesuarı mutlaka vardır. Deri giyim olarak veya çanta, cüzdan, kemer gibi aksesuarlar olarak trendini hiç kaybetmeyen parçalar, sizi memnun ettiği gibi sizin de onu memnun etmenizi bekler. Kumaş türündeki aksesuarlara göre daha özenli bir bakım isteyen deri aksesuarlar için ipuçlarını sizler için derledik.  

Kullandığınız deri çanta ve tüm aksesuarlarınızı daima özenli gezdirmelisiniz. Üzerine iğneli broşlar gibi deriye zarar verebilecek parçalardan uzak durmalısınız. Bu tarz aksesuarlar derinizin yapınışını bozarak geri dönülmez zararlara yol açabilir. Deri ısıya duyarlı bir maddedir. Aşırı sıcak soba kalorifer gibi alanlarda uzun süre kalması veya her hangi bir ıslanma durumda bu yöntem ile kurutulması aynı şekilde derinizin yapısına zarar verecektir. Eğer deri aksesuarınız yağmurda ıslandıysa kuru bir bezle fazla suyunu aldıktan sonra kısa bir süre güneşte bekleterek kurumasını sağlayabilirsiniz. Güneşlenme süresiniz uzun tutarsanız aksesuarınızın renginde solmalar yaşanabilir. Eğer aksesuarınızda su lekeleri kalmışsa 5-10 dakika gibi bir süre buhar verdikten sonra pamuklu bir bez ile silebilirsiniz. Çantanıza koyduğunuz parfüm, kolonya, deodorant veya aseton gibi kimyasal içerikli maddelerin ağızlarınız sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız. Aynı şekilde kesici veya delici malzemelerinizi aksesuarlarınızdan uzak tutmalısınız.

Deri aksesuarlarınızı kullanmaya başladığınız günden itibaren önem vermelisiniz. Kullanmadığınız zamanlarda dış yapısında oluşabilecek kırılma ve bozulmaları engellemek için içerisinde sünger veya gazete gibi malzemeler koyabilirsiniz. Çok güneş almayan ve serin kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Eğer uzun süre kullanmayacaksanız çantanızı nemli ve pamuklu bir bezle temizledikten sonra, içerisinde boya içermeyen ve ağır kimyasallar bulundurmayan bakım yağları ile silerek çantanızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Eğer evde bir bakım yağınız yoksa bunun yerine az miktarda vazelini pamuk yardımı ile çantanıza uygulayabilirsiniz. Aynı yöntemi ıslanmış çantalarınız kuruduktan sonra sertleşmesiniz engellemek için de kullanabilirsiniz.

Deri çanta ve deri aksesuar oldukça özenli gezdirilmesi gereken parçalardır. Deri çantalarınızın bakımızı sık sık yaparak daha uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Deri ile ilgili diğer bilgileri öğrenmek için blog yazılarımızı takip etmeyin unutmayın.

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj