Deri giyim sağlığımızı nasıl etkiliyor?

 

Her mevsimin trendlerinden olan ve hepimizin gardırobunda en az bir kaç parça bulunan deri ürünler, sağlımız açısından da oldukça olumlu etkilere sahip. Deri çanta, deri ayakkabı, deri mont ve daha bir çok türde kullanılan kumaş özellikle gerçek deri olduğunda, size daha konforlu bir yaşam sunuyor. Fiyat bakımında suni derilere göre daha pahalı olan bu ürünlerin tercih edilme oranları düşük. Fakat suni deri ile cildimize verdiğimiz zarar oldukça fazla.

Gerçek deri ürünlerin kullanımı suni derideki ürünlere göre daha dayanıklı bir yapıya sahip. Düzenli olarak bakımını da yaparsanız bir gerçek deri ürünleriniz, siz onlardan sıkılana dek sizinle kalacaktır. Suni deri ürünler kopma, yırtılma ve yıpranmalara karşı daha dayanıksızdır. Siz ne kadar iyi bakarsanız bakın kısa ömürlü olacaklardır. Suni deriler aynı zamanda düz bir yapıya sahiptir. Yapıları sebebiyle  hava alamazlar bu yüzden giydiğiniz de sizi terletebilir veya ayakkabı da kullanıyorsanız ayak kokusuna neden olabilirler. Gerçek deri ürünler ise gözenekli bir yapıya sahiptir ve devamlı hava alan bir yapısı vardır. Bu sayede cildiniz nefes almış olur ve daha rahat hissedersiniz. Gerçek deri ürünler esnek bir yapıya sahiptir. Hem düzgün duruşlarını kaybetmezler hem de vücudunuzun şeklini almayı başarırlar. Bu durum özellikle deri ayakkabılar için avantajdır. Suni deri bir ayakkabı ayağınızda kalıp gibi durup sizi rahatsız ederken, gerçek deri ayakkabı ayağınızın şeklini alarak hem darbelere karşı sizi korur hem de hareket esnasında ayağınızın zarar vermez. Özellikle yoğun iç temposuna sahip, gün boyunca dışarıda geçirenler için en iyi seçeneklerdendir. Gözenekli  yapısı sayesinde gerçek deri ürünler nemi emer bu sayede cildinizde veya ayaklarınızda koku yapmazlar. Hiç hava almayan suni deri ürünler hem sağlığınıza zarar verir hem de koku yapmaya neden olur. Cildimizle çok fazla temasta bulunan kıyafetlerimizi özenle seçmemiz gerekmektedir.  İçerisinde fazla kimyasal bulunduran ürünler cilt sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Suni deri kimyasal işlem görmüş bir malzeme yapısına sahiptir. Uzun vadede cildinize çeşitli zararlar verebilir. Özellikle kış aylarında bizim için önemli olan su geçirmeme özelliği kullandığınız derinin kalitesine göre farklılıklar gösterebilir.

Gerçek deri ürünlerin sağlımıza olan genel faydaları bu şekilde. Deri giyim düzenli ve özenli kullanıldığında fiyat performans açısından en iyi ürün türlerinden biri olabilir. Yeni ürün ve indirimleri kaçırmamak için bizi sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj