Deri Giyim Ürünleri Nasıl Boyanır?

Sonbahar aylarının etkisini göstermesi ve kış ayının yaklaşması ile birlikte çok severek kullandığımız deri mont, deri ceket gibi deri giyim ürünlerimiz tamamen raflardan çıktı. Uzun yıllardır kullandığımız ve vazgeçemediğimiz bu ürünlerin ilk gün ki görünümünü korumak, daha da uzun yıllar giymek için bir takım bakım uygulamaları uygulamamız gerekmektedir. Bu uygulamaların başında ise ürünlerin renkleri korumak geliyor. Bizde bu hafta ki yazımızda deri giyim ürünleri nasıl boyanır konusunu işleyeceğiz.

 Hepimizin tahmin ettiği gibi ürünlerin rengini korumak için boya kullanılmalıdır. Fakat her tür boya her deriye uyum sağlayamamaktadır. Birden fazla özellik boyanın seçiminde etkili olmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse; sert deriye sahip bir deri ceket için alkol bazlı boya kullanmanız gerekmektedir. Fakat yumuşak deriye sahip bir deri mont için su bazlı boya kullanılmadır. Eğer ki bu ince ayrıntıyı göz ardı ederseniz çok severek giydiğiniz deri giyim ürünlerinizin ömrünü uzatmak yerine kısaltmış olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Boya uygulamasını yapmadan önce yapılması gereken en önemli aşamalardan biri de ürününüzü çok dikkatli bir şekilde temizlemenizdir. Uygulamanın yapılacağı ürün temizlenmediği taktirde gözenekler temizlenmeyecek ve böylece boya yapıldıktan sonra olumlu sonuçlar elde edilemeyecektir. Şunu unutmayın ki yüzeyi nemli olan deri ürünler uygulanan boyayı daha hızlı ve temiz bir şekilde emer.

Uygulama sırasında kullanılan boyalar kimyasal ürünler içerdiği için ellerinizi korumanız gerekmektedir. Bunun için eldiven kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında ise boyanın uygulanmasını istemediğiniz bölgeleri bant yardımı ile kapatmalısınız.

Boyama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise, gerçekleştirilecek işlemin havadar bir ortamda gerçekleştirilmesidir. Çünkü boyalar yapısı gereği kimyasal maddeler içermekte ve bu maddeler solunduğu zaman insanlar üzerinde istenmeyen etkiler yaratmaktadır.

Boya işleminde çoğu zaman yumuşak bir fırçanın kullanılması önerilmektedir. Eğer ki tam ve doğru ürün ile çalışmak istiyorsanız ürünün kullanma talimatını okumanız size yardımcı olacaktır. Boya uygulanırken iki katman şeklinde uygulanmalıdır. Bu katmanların birincisi astar görevi görecektir. Ayrıca birinci aşamayı uygularken fırçanın soldan sağa doğru hareket ettirilmesi önerilir. En önemli ve uygulanırken dikkat edilmesi gereken katman ise ikinci katmandır. Bu katmanın yumuşak bir sünger ile aşağı-yukarı hareketler yapılarak uygulanması gerekmektedir. Eğer ki boyanın yetmediğiniz düşünüyorsanız üçüncü katmanı dairesel hareketler yaparak deriye uygulayabilirsiniz. Unutmadan, bir katmandan diğer katmana geçerken en az  1 saat kadar kuruması beklenmelidir.

 Yukarıda ki bütün aşamalar uygulandıktan sonra deri giyim ürününüz oda sıcaklığında 24 saat kadar kurumaya bırakılmalıdır. Ürünün yapısında matlaşmalar görülüyorsa kuruma işlemi bittikten sonra temiz bir sünger ile parlatıcı maddeler ile ürününüzü parlatabilirsiniz.

 Yazmış olduğumuz bütün aşamaları dikkatli bir şekilde uyguladığınız taktirde sevdiğiniz deri ürünlerinizi daha da uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.


Diğer Blog Yazılarımız

mesaj