Deri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski çağlardan bu yana hayatımızda önemli bir yere sahip olan ve günlük hayatta sıkça kullandığımız deri ürünler hakkında bilmemiz gereken birçok nokta bulunuyor. Kombinlerimizde bolca yer verdiğimiz deri giyim ürünleri birçok işlemden geçerek elimize ulaşıyor. Tabaklama ve fisinaj işlemleri ile kıyafetler elimizdeki şeklini alıyor. Bilmeyenler için bu işlemlerden kısaca bahsedelim.
Tabaklama : Ham derinin işlenmesi ile derinin kullanılmasını engelleyen olumsuzlukların giderilmesi işlemidir . Bu iki şekilde gerçekleşir; bitkisel tabaklama ve madensel tabaklama. Bitkisel tabaklama da  adından da anlaşıldığı gibi bitkilerden elde edilen tanecikler kullanılarak işlem yapılır. Madensel tabaklamada ise Krom bileşikleri ile deri işlenir.
Fisinaj:Ham derinin rengine,yüzeyine ve doku özelliklerine istenen şekillerin uygulanması sürecidir.

Bu işlemlerden geçen deri giyim ürünleri bizlerin kullanımına sunulur. Deri kullanımına dikkat edilmesi gereken bir kumaş türüdür. Bazı özellikleri bulunur. Bu özellikleri bilmek deri eşyalarınızı daha uzun ömürlü kullanmanızda size fayda sağlar.

Derinin özellikleri:
1- Deri yumuşak bir yapıya sahiptir.
2-Dikkatli kullanıldığı taktirde dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
3-Az da olsa esneme özelliğine sahiptir.
4-Nefes alma özelliği vardır. Yani nemi emer ve tekrar dışarı verir.
5-Yüzeysel delikleri sayesinde hava ve su sirkülasyonu sağlar.

Deri giyim bizler için önemli bir yere sahip ve sık kullandığımız deri kıyafetlerimizin bizler için birçok yararı da bulunuyor. Derinin yararlarından da bahsedecek olursak :

1-Deri nefes alan bir yapıya sahip olduğu İçin ayakları serin tutar.
2-Doğal olduğu İçin sağlıklıdır.
3-Dayanıklıdır.Uzun süre kullanılır.
4-Nemi emer ,koku oluşmasını önler.

Bu yazımızda deri ürünlerin yararlarından ve özelliklerinden bahsettik.Deri ürünlerin yararları ve zararları hakkında daha detaylı Bilgi almak İçin "Deri Giyim Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj