Deri Kıyafetler Nasıl Ütülenir ?

 

 

 

   Soğuk ve yağmurlu havaların geri gelmesiyle birlikte bütün bir yazı dolaplarımızda geçiren deri ceket ve montlarımız da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ancak katlı şekilde yerleştirilen deri kıyafetlerin kırışması ve kat izi oluşturması birçok insanı hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. Toplumda deri kıyafetlerin ütülenmemesi gerektiğine dair genel kabul görmüş bir yargı bulunuyor, ancak kıyafetlerinizin kırışıklığı sizi rahatsız edecek derecedeyse yazımızdaki önerileri dikkate alarak ütüleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  İki farklı yöntem kullanarak deri giyim ürünlerinizi ütüleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan ilki ;

Standart Ütüleme:

1)      Öncelikle ütünüzün sıcaklık değerini maksimum 80 derece olacak şekilde ayarlamalısınız. Eğer ütünüz sıcaklık değerini göstermiyorsa üzerinde bulunan 1,2,3 noktalı ikonlardan en düşük sıcaklık olanı yani 1 noktalı ikonu seçmelisiniz.

2)      Deri kıyafetinizin, örneğin deri ceketinizin astarlı yüzü ütü masasına deri olan kısmı ütüye denk gelecek şekilde ütü masasına yerleştirin.

3)      Deri ceketinizin üstüne direk ütüyü basmak gibi bir hataya düşmemeye dikkat edin. Ceketinizle aynı renkte bir kumaş bularak kumaşı deri ceketinizin üzerine koyun.

4)      Ütüleme işleminizi koyduğunuz bezin üzerinden gerçekleştirin ancak ütünün deriye temas etmemesine çok dikkat edin.

5)      Ütüyü uzun süre aynı bölgede tutmamaya özen gösterin. Aksi taktirde kıyafetinizde yanma , parlama gibi durumlar oluşabilir.

 

Deri kıyafetlerini ütülemekten çekinen insanlar için ise ikinci bir seçenek bulunuyor.

Buharlı Ütüleme:

1)      Deri kıyafetinizi, yumuşak kenarlı bir askıya asarak 10-20 cm mesafeden ütünüzün buharını ceketinize verin. Ancak bunu yaparken askınızın kenarlarının yumuşak olmasına dikkat edin. Sert kenarları olan askılar kıyafetinizde iz bırakabilir.

2)      Çok fazla tercih edilmeyen diğer bir yöntem ise deri ceketinizi banyoya asmak , sıcak suyu açıp içeriyi buhar doldurarak yarım saate yakın bekletmektir. Böylece deri nemlenir ve kırışıklıklar açılmaya başlar.

Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak sizde deri kıyafetlerinizde ki kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj