Deri Kokusu Nasıl Giderilir?

 
 

İşlem görmüş hayvan derileri de insan teni gibi gözeneklere sahiptir. Deri giyim veya kullandığınız deri ürünler gözenekli bir yapıya sahip olduğundan ortam içerisinde bulunan rutubeti, kiri, tozu ve kokuyu kendi içine hapseder.  Derinin üzerine sıvı döküldüğünde ya da kırıntılı yiyecekler düştüğünde ne kadar o anda silseniz, temizleseniz bile mikro zerrelerde o kirler yer edinir. Tüm bu sebeplerde deri giyim veya deri ürünlerinde koku oluşmasına neden olur. Ama tabi ki deri üründe kötü kokular deri kullanmanıza engel değildir. Kötü kokuları farklı yöntemlerle giderebilirsiniz.


Kuru Deri Kokusu Giderme Yöntemi


Deri giyim ürünleriniz kuruysa ve kokuyorsa asla yapmamanız gereken şeyler şunlar;  deri ürün kokuyor diye üstüne parfüm, kolonya sıkarsanız deri üzerine alkol uygularsanız deri ürün kokusunu gidermek için en kötü yola başvurmuş olursunuz. Deriyi bozar, deforme olmasına sebebiyet verirsiniz.  Aynı zamanda sirke, soda gidi asidik ürünler ile asla deriye dokunmamanız derini kullanım süresinin uzun olması için gerekli olandır.


Yapmanız gereken ve en basit yollardan biri deri ürünü nemli bir bez yardımıyla güzelce hafif hareketlerle silmek ve hava akımının iyi olduğu bir yerde bir süre durmasını sağlamaktır. Eğer bu işe yaramazsa yağ bazlı deri temizleme ürünleri mevcut.  Onlardan bir tane edinebilirsiniz. Bu tür ürünler hem deri giyim ürünlerini temizler hem de derinin bakımını gerçekleştirmiş olur. Ya da böyle bir ürünü edinemediyseniz kokulu bir vazelin ve pamuk yardımıyla da deri kokusunu giderebilirsiniz.


Islak Deri Kokusu Giderme Yöntemi


Deriye yağmur suyu nüfuz ettiğinde, ıslandığında deri kokusu gerçekten dayanılmaz olur. Burada önemli nokta deri ürünün hemen kurumasını sağlamaktır. Ama kuruturken deri giyim ürünlerini ya da kullandığınız herhangi bir deri ürüne zarar vermeden, deforme etmeden, pul pul dökülmesine neden olmadan kurutmak gerekir.  Sıcaklık veren bir ürünün direk önüne koymamalısınız. Ürüne zarar verirsiniz. Onun yerine saç kurutma makinesini deri giyimin 40-50 cm uzağında hızlı hareket ettirerek kurumasını sağlayabilirsiniz.


Nemli veya Rutubetli Deri Kokusu Giderme Yöntemi


Ürününüz çok ıslak değilse nemliyse ya da rutubetliyse ürünü bir kağıda sarın. Örneğin deri ceket kokusu sorununuz var. Ceketiniz nemli, deri ceket koyu renkse gazete kağıdına renkli ise paket kağıdına sıkı sıkı sarın. Bunun yapılmasının nedeni kağıdın nem ve koku emme özelliğine sahip olmasından kaynaklanır. Sıkı sıkı sarılan deri ceketinizi bir hafta boyunca kapalı bir kutuda tutun. Bir haftanın sonunda deri ceketinizde nem kalmamışsa ama koku devam ediyorsa kuru deri kokusu giderme yöntemini uygulayın.

 


Diğer Blog Yazılarımız

mesaj