Deri Nasıl İşlenir ?

 

 

   Deri aksesuarlar günlük hayatta hemen hemen herkes tarafından tercih edilen, şıklığımıza şıklık katan değerli parçalardır. Deri ceketler, ayakkabılar , çantalar , cüzdanlar ve daha birçok deri ürün günümüz modasında kendine önemli bir yer edinmiştir. Ancak çoğu insan deri ürünlerin nasıl işlenerek bizlere sunulduğunu bilmez. Bizde bu yazımızda merak edenler için ham derinin nasıl işlendiğini araştırdık ve sizlere sunduk .

    Ham deriyi işlemek için birden çok  yöntem vardır. Bunlar ;

Kromla Tabaklama :

    İlk kez sanayi devrimi zamanında ortaya çıkmıştır. Bu tabaklama yöntemi krom ya da krom tuzları ile gerçekleştirilir. Bu yöntemle işlenen deri yumuşak olur ve özgün renkler elde edilir. Ancak bu yöntem doğaya ve insana zararlı olması nedeniyle günümüzde kullanılmamaktadır.

Bitkisel Tabaklama :

   Doğal bitkiler kullanılarak yapılan bir tabaklama türüdür. Genelde Meşe odunu , keçi boynuzu ve akasya ağacı kullanılır. Bu işlem sonucunda kahverengi ve esnek bir deri ortaya çıkar. Bitkisel tabaklama ile elde edilen deriler sudan etkilenir. Suya girdiği andan itibaren rengi ve sertlik derecesi değişir. Tabaklamadan sonra geçirdiği işlemler ile sert ve hafif bir deri haline gelir. Eski çağlardan beri kitap ciltlerinde ve zırhlarda kullanılır.

Fiziksel Tabaklama:

   Dışardan hiçbir yabancı madde kullanılmadan tamamen derinin içindeki bağ dokusunun kırılması ile elde edilen bir işlemdir. Aslında tam olarak bir tabaklama işlemi değildir ancak bu işlemden sonra deri tabaklanmış gibi olur. Bu işin ustaları Urfa ‘ da  bulunur. Deri hafif ve yumuşak bir yapıya sahip olur ancak suya girdiği taktirde sertleşir ve yapısı bozulur.

Aldehite Tabaklama:

    Aldehite tabaklama yönteminde glutaraldehyde ve oxazolidin bileşenleri kullanılır. Bu yöntem ile işlenen deriler kırık beyaz ya da krem rengini alır. Aldehite tabaklama ile keçi derisi tabaklanırsa oldukça emici bir deri elde edilir. Genellikle araba döşemesi ve deri giyim de bebek ayakkabısı yapımında kullanılır.

Alum Tabaklama :

    Yumurta , un  ve diğer protein bileşenlerinin bir arada kullanılarak işlendiği bir tabaklama yöntemidir. Bu tabaklama yönteminde kullanılan malzemeler doğal olduğu için suya girdiğinde çürüme meydana gelir. Halk arasında tuzlama olarak da adlandırılır. İşlem sonucunda sert bir deri elde edilir.

Yapay Tabaklama :

    Son tabaklama yöntemi olan yapay tabaklama 2.dünya savaşı sırasında ortaya çıkmıştır. Bitkisel tabaklama için gerekli malzemelerin bulunması giderek zorlaştığından bu yöntem ortaya atılmıştır. Novolac ve Neradol gibi güzel kokulu polyerler kullanılarak tabaklama işlemi gerçekleştirilir ve beyaz renkli bir deri elde edilir.

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj