Deri Ürünler Nasıl Kullanılır?

 
 

Yaz kış gardıroplarımızda bulunan deri ürünlerini, uzun yıllar boyunca kullanacağımızı düşünürüz. Çünkü yüklü miktarlarda ücret ödemişizdir o deri ürünlere. Para verdik diye kullanım ömrü uzun olacak diye bir kural yok elbette. Kullanım şekliniz de deri ürünlerinin ömrünü uzatmakta ya da kısaltmaktadır. Peki hangi uygulamaları, hangi şekillerde yaparak deri ürünlerin kullanım ömürlerini uzatabiliriz?


 Hangi yöntemler ile deri ürünler nasıl kullanılır?


Delici, kesici aletlere dikkat!!


Kullandığınız deri ürünleri kesici, delici aletlerden uzak tutmanızı öneririz. Örneğin deri ceketinizin cebine ince uçlu bir kalem dahi koyduğunuzda derinin ince astarına zarar verebilir.  Astarı delebilir. Bizim tavsiyemiz deri ceket giyiyorsanız ceplerine sadece kağıt para bulundurun. Bozuk paralar bile zarar verebilir. Deri ürünlere giyildikten sonrada dikkat edilmelidir. Herhangi sivri bir yere takmamaya dikkat edin. Genel anlamda bir özen gösterilmesi gerekir.


Zor lekelerde müdahaleyi uzman ellere bırakın

 

Deri ürününüze bulaşan zor lekeleri kendi yöntemleriniz ile çözmeye çalışmak yerine bu işi profesyonel araç gereç kullanan uzman firmalara yaptırmanız deri ürününüz için daha iyi olur. Kendiniz boya, mürekkep gibi lekeleri çıkarmak için çabalarsanız deriyi deforme etme riskiniz yükselir.


Yumuşak askılara asın


Genel anlamda deri ürünlerimizi asarken metal askılara ya da plastik sert askılara asmamalıyız. Hele ki deri ürününüz kuzu derisinden yapıldıysa iki kat özen göstermeniz gerekir. Çünkü kuzu derisi olarak üretilen ürünlerin üzerinde çok çabuk yer izi kalır. Mümkünse deri ürünlerinizi askıya asmadan önce askıya iki üç adet pamuk iplikten üretilmiş tişört asıp o şekilde deri kıyafetinizi asın.


Derinin hava almasını engellemeyin


Deri, doğal bir malzemedir. Organik olduğu için hava alması gerekir. Bu nedenle hava almasının sağlanacağı ortamlarda muhafaza edilmelidir.  Kesinlikle naylon gibi malzemelere sarılıp saklanmamalıdır. Ayrıca deri çanta, deri ayakkabı gibi ürünleri saklarken ürünlerin içini gazete, sünger gibi gereçlerle doldurursanız deri ürünün şeklini de güzel korumuş olursunuz.


Vazelin ile temizleyin


Derinin genel bakımı, genel temizliği açısından vazelin kullanılabilir. Natürel vazelinler hem deriyi besler hem de temizler.


Kendiniz tamir etmeye çalışmayın


Kesilme, delinme, yırtılma gibi işlemler gördüyse deri ürününüz kendi başınıza tamir etmeye çalışmayın. Uzman ekiplere emanet ederek deri ürününüzün eski haline gelmiş bir şekilde teslim alabilirsiniz. Eğer etrafınızda böyle yerler yok ise ürünü aldığınız yere de danışabilirsiniz.

 


Diğer Blog Yazılarımız

mesaj