Deri ürünlere dair bilmeniz gerekenler

 

Deriürünler diğer kumaş türündeki ürünlere göre biraz daha maliyetli ve özenlidir. Yumuşak yapıdaki nefes alabilen derinin birçok çeşidi vardır. Vücut ve ayak sağlığınız için deri ürünler kullanmak zaman zaman faydalı olabilir. Deri kumaşın elde edildiği başlıca hayvanlar sığır, koyun, at, geyik olarak sıralanabilir.

Birçok çeşide giren deri, karşımıza rugan, nubuk, süet, vidala, glase, dore ve benzeri türlerde çıkar. En çok kullanılan nubuk, rugan ve süet deriden ve bakımından kısaca bahsedelim.

Rugan: At, sığır dana gibi hayvanlardan elde edilen ve işlem gören bu deri türü parlak bir yapıya sahiptir. İşlem gören bu derinin üst yüzeyi oldukça hassastır. Çizilme ve darbelere karşı dayanıklı değildir. Kirlenmesi durumunda nemli bir bez yardımı ile silinip kurumaya bırakılabilir. Parlaklığını koruması için gazlı ve nemli bir bezle silebilirsiniz.

Süet: Dana, malak veya orta yaşlı bir sığırdan elde edilen derinin çeşitli işlemler sonucunda kadifemsi bir yapıya getirilen ve boyanan deri türüdür. Ayakkabı sektöründe fazlaca kullanılır. Bakımı diğer deri ürünler gibi özenle yapılmalıdır. Fazla sert bir kauçuk yardımı ile temizlenen deri, kendi rengine yakın bir sprey boya ile boyanır. Bir süre kuruduktan sonra sert olmayan fırça ile tek yöne taranmalıdır. Yağmur ve benzeri hava koşullarından çok hızlı etkilenen süet ayakkabılar için silikonlu spreyler kullanılabilir.

Nubuk: birçok hayvan derisinden elde edilebilir. Cildi zımparalanmıştır. Süet ayakkabılara göre daha kısa tüyleri vardır. Yapısı ve bakımı süet ayakkabılara benzer. Bakımı için süet ayakkabılar gibi yumuşak yapıdaki bir fırça ile temizlendikten sonra sprey boya ile boyanarak kurutulmalıdır.

Deri ürünleri kullanmak sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Nefes alır yapıdaki deri ürünler ayaklarınızı serin tutar ve hastalıklardan korur. Sağlam oldukları için diğer kumaşlara göre daha az yırtılma veya kopma yaşarsınız. Ayakta koku oluşmasını önler, kalıp bir yapıdan ziyade esnek bir yapıya sahip olduğu için kolayca şekil alır. Sağlığınız için önemli olan deri türündeki tüm ürünleri web sitemiz üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj