Deri Ürünlerin Bakımı

                                       
   Severek aldığımız ,kullandığımız ve yüksek mevlalar ödediğimiz deri ürünlerin bakımını yapmayı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Bunun sonucunda da ürünün kullanım ömrü kısalıyor. Oysa ki deri giyim ürünlerine bakım yapmak tahmin edilenden daha basit. Bu yazımızda günlük hayatta kullanmış olduğumuz deri ürünlerimize nasıl bakım yapmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

1)      Havasız Bırakmayın!

Her mevsim sonunda uzun süre giymeyeceğimizi kıyafetlerimizi rafa kaldırırız. Fakat bu uygulama deri giyim ürünlerine oldukça zarar vermektedir. Havasız ortamda kalan deri mont, deri ceket  ya da deri ayakkabı gibi ürünlerin yüzeylerinde çatlamalar meydana gelecektir. Bunun önüne geçmek için deri giyim ürünlerinizi havasız ortamlarda saklamaktan kaçının.

2)      Kimyasal Temizlik Maddelerinden Uzak Durun

Hepimiz satın alığımız ürünleri yıllar boyunca giymek isteriz. Bunu yapmak içinde çoğu zaman kimyasal temizlik ürünlerine başvururuz. Deri giyim ürünleri için bu yöntemden kaçınmalıyız. Kimyasalları kullanmak yerine temizleyeceğimiz deri mont ya da deri kabanı önce çok hafif nemli bir bezle silip sonra da bir miktar vazelini pamuk yardımı ile ürün yüzeyine sürmemiz ürün temizliği için yeterli olacaktır. Eğer ki ürün kalıcı veya zor bir lekeye maruz kalırsa profesyonel kuru temizleme yardımı ile ürün temizliğini sağlayabilirsiniz.

3)      Dikkatli Kurutun

Kış ve sonbahar aylarının vazgeçilmezlerinden olan deri ceket ve deri montlar birçok kere yağmura maruz kalmaktadırlar. Bu maruz kalmanın sonunda ürünü kurutmak için asla güneş ya da kalorifer üstleri gibi sıcak ortamlara maruz bırakmayın. Normal oda sıcaklığında ürünü kurumaya bırakmak en ideal ve sağlıklı olan yöntemdir.

4)      Kullanırken Dikkatli Olun

Deri giyim ürünleri yapısı gereği yırtılma sonucunda diğer giyim ürünleri gibi dikilmezler. Bu nedenle deri giyim ürünlerini kullanırken deriyi yırtacak, sökecek ya da çizecek ortamlardan uzak durulmalıdır.

5)      Çanta ve Cüzdanlarınızı Çok Doldurmayın

 Deri, esnek bir malzeme olduğu için uzun kullanım sonrasında esnemektedir. Bunun önüne geçmek için deri çanta ve cüzdan gibi deri aksesuar ürünlerini çok doldurup ürüne baskı uygulanmamalıdır. Uygulandığı taktirde ürünün fiziksel yapısında bozulmalar meydana gelecektir.

6)      Süet Deriyi Suya Maruz Bırakmayın

Süet deriler normal derilere göre sudan daha fazla zarar görmektedir. Kış ve sonbahar aylarında ürünlerinizin yağmura maruz kalmaması için süet deri ayakkabı ve ceketleriniz ile dışarı çıkmamaya özen gösterin. Beklemediğiniz bir anda yakalandığınız yağmur sonrasında kurulama yapmak için, ürün yüzeyindeki suyu bir bez ya da pamuk  yardımı ile temizleyip oda sıcaklığında kurumaya bırakmak yeterli olacaktır.

Yukarıda yazdığımız bakım yöntemlerini kullandığınız taktirde, sevdiğiniz deri giyim ürünleri ile daha uzun ve mutlu zamanlar geçirebilirsiniz.

 

 


Diğer Blog Yazılarımız

mesaj