DERİCİLİĞİN TARİHİ

 
 Her geçen gün kullanımı daha çok artan ve modanın yapı taşlarından olan deri giyim ürünlerinin tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Bu haftaki yazımızda deri ürünlerin ilk kullanım zamanlarından ve ilk kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Her zaman bahsettiğimiz gibi herkes tarafından yoğun bir şekilde kullanılan deri ürünlerin ortaya çıkış tarihi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Deri işleme sanatı insanlık tarihinin bilinen en eski sanatlarındandır. Milattan önceki devirlerde avcılık ve toplayıcılık ile geçinen topluluklar, fizyolojik ve biyolojik ihtiyaçlarını gidermek için avladıkları hayvanların derilerini yüzerek bu sanata başlamışlardır. Yüzülen bu derilerden ayakkabı, silah, elbise gibi araç gereçler yapmışlardır. Fakat bu araç gereçler kısa süre içerisinde bozulmuşlardır. Topluluklar da bu sorunu deriyi yağlama yöntemi ile gidermişlerdir.

Zaman geçtikçe ve insanlık tarihi gelişim gösterdikçe derilerin kullanım şekilleri de farklılık göstermeye başlamıştır. Eski Roma ve Yunan insanları deriyi saraylarında ve tapınaklarında kapılarına perde olarak kullanmaya başlamışlardır. Bunu yapmalar ile birlikte bir nevi deri aksesuar kullanımı ortaya çıkmıştır. Deri sanatını ilk icra eden topluklar hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda dericiliğin ilk mucidi Yunanistanlı bir sanatkar olarak gösterilirken bazı kaynaklarda ise Çinli bir sanatkar olarak gösterilmektedir.

Biz Türklerde de derinin kullanımı çok eski tarihe dayanmaktadır. Türkler ilk zamanlarda deriyi çoğunlukla sandıklar, perdeler, hurçlar  gibi aksesuarların yapımında kullanmışlardır. Fakat zaman geçtikçe ve ihtiyaçlar farklılaşınca kullanım şekilleri de değişmiştir. Örnek vermek gerekirse savaş zamanlarında giyilen ayakkabılar, giyilen kıyafetler, sefer zamanlarında konaklama için kullanılan çadırlar gibi bir çok yerde deri malzemeler kullanılmıştır. Dericiliği bir geçim kaynağı olarak kullanmaya başlayan Anadolu Türkleri ürettikleri deri giyim ürünlerini ve deri aksesuarları diğer dünya ülkelerine uzun bir süre boyunca satmışlarıdır.

Türkiye’de modern deri sanayiinin ilk temeli ise 2.Mahmut zamanında İstanbul’un Beykoz ilçesinde kurulan tabakhane ile başlar. Bu tabakhane ordunun ayakkabı ihtiyacını karşılamak üzere devlet tarafından kurulmuştur. Gün geçtikçe üretim kapasitesini arttıran fabrika 1912 yılında günde 4000 adet postal üretme kapasitesine ulaşmış ve üretilen bu ayakkabılar Kurtuluş Savaşı yıllarında ordunun ayakkabı ihtiyacını karşılamıştır.

Günümüzde ise Türkiye deri giyim sektöründe dünyada çok büyük bir paya sahiptir. Ortaya koyulan yerli ürünler her gün değişen modaya ayak uydurmakta ve çoğu zaman modanın yeni trenlerini belirlemektedir.

Sizlerde hızla değişen modaya ayak uydurmak için sitemizi ziyaret edebilir ve mevcut indirimlerimizden faydalanabilirsiniz!


 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj