Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır? 


Günlük yaşantımızda kullandığımız deri ayakkabı, cüzdan,  kemer gibi ürünler hepimizin  aklında benzer sorular oluşturur.  Aldığım ürün gerçek deri mi? Kullanılan malzeme nedir?  Kafanızdaki bu soru işaretlerini gidermek için sizlere geçek derinin kolay anlaşılabilme tekniklerini anlattık.


Piyasada satılan birçok deri ürünü suni deridir. Suni deri, PVC ‘nin ince dokulara çevrilmesiyle oluşturulur. Suni deriler hava geçirmediğinden ve hammaddesi ise plastikten meydana gelmesi sebebiyle kanserojen madde içerir. İnsan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Suni deriler çok çabuk deforme olurlar. Hem sağlık hem kalite açısından suni deri değil gerçek deri tercih etmek her zaman daha iyidir.


Peki alacağımız derinin suni deri mi gerçek deri mi olduğunu nasıl anlayacağız?


1-Kazıma Testi

Derinin üstünü tırnağınızın ucu ile kazıdığınız zaman iz kalıyorsa ve yavaş bir şekilde eski haline geri dönüyorsa o gerçek deridir. Suni deride kazındığı zaman hiç iz oluşmaz.


2-Ateş Testi

Bir çakmak yardımı ile suni derinin yüzeyine ateşi tuttuğunuz vakit suni deri çabucak deforme olmaya başlar. Gerçek deri ise direkt olarak ateşe maruz kalmadığı müddetçe deforme olmaz.


3-Koku Testi

Gerçek deri, kitap sayfaları gibi kendine has bir kokuya sahiptir. Bir kez o kokuyu aldığınızda gerçek deriyi tanımanız mümkün olur.


4-Dokunma Testi

Suni deri genel olarak incedir ve dokunduğunuzda plastik hissi verir, esnektir. Gerçek deri ise iki parmağınız arasında tuttuğunuzda daha dokulu ve hacimli bir yüzeye sahip olduğunu hissedersiniz. Suni deriye göre daha kalındır. Dokunma testi de aynı koklama testi gibidir. Bir kere gerçek deriye dokunursanız suni deriden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.


5- İğne Batırma Testi

İğne yardımıyla deri ürüne iğnenin ucunu batırdığınızda hemen batıyorsa, derinin içinden geçiyorsa o deri suni deridir.  Ama iğneyi batırmakta zorluk çekiyorsanız, kolay bir şekilde batmıyorsa gerçek deridir.


6-Fiyat

Piyasada suni deriler haliyle gerçek derilerin yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satılmaktadır. Gerçek deri asla ucuz değildir.


Gerçek deri özellikleri:

·         Gerçek deri daha kaliteli ve daha doğal bir görünüme sahiptir.

·         Derinin dokusunda doğal mikro girintiler ve çıkıntılar vardır.

·         Yumuşak bir yüzeye sahiptir.

·         Hakiki deri daha dayanıklıdır. Kolay yırtılmaz, deforme olmaz.

·         Kısımları farklı yüzeye sahiptir. Bir kısmı çizgiliyken başka bir kısmı daha farklı bir dokudadır. Suni deride bütün deri dokusu aynıdır.


 Yukarıda anlatılan testlere dikkat ettiğiniz taktirde gerçek deri ile sahte deriyi kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj