Şıklığınızın Sırrı Deri Kemer

 
 

Şıklığımızı tamamlayan küçük aksesuarlar, günlük kıyafetlerimizde ya da gece kıyafetlerimizde hayatımızı kurtaran küçük yardımcılardır.  Bunlardan en sık kullandığımız ise tahmin etmişsinizdir ki kemerlerdir. Aslında kemer, tarihin çok eski dönemlerinde, 15.yüzyıl zamanlarında erkeklerin pelerinlerini vücutlarına oturtması amacıyla üretilmeye başlanmıştır. O zamanlarda krallar, vezirler, sarayların önemli kişileri kıyafetlere, şatafatlı aksesuarlara oldukça önem verdikleri için kemeri de vücutlarına pelerinleri oturtmak için, iyi bir görünüme sahip olmak sebebiyle kullanmışlardır. Bu şık görüntüde zamanla dünyaya yayılmış ve bugünkü halini almıştır.


Eski dönemlerde erkekler kullanmıştır. Ama günümüzde kadın kemerleri, erkek kemerleri, çocuk kemerleri mevcuttur. Bunlarda tabi ki cinsine göre deri kemer, suni kemer, kadife kemer, süet kemer, desenli ya da nakışlı kemerler olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Kullandığımız pantolonların, elbiselerin bedenimize daha iyi oturmasını sağlarken aynı zamanda şık tasarımlar ile dikkatleri üzerine çeken vazgeçilmez aksesuarlar arasına girmiştir.

 

Şıklığı Tamamlamak İçin Deri Kemer Kullanımı


Bayanlar deri kemer kullanımda çoğunlukla deri kemer renklerini çantalarıyla uyumlu veya ayakkabılarıyla uyumlu halde kombinlemeyi tercih ederler. Uyumlu halde kullanmak, bütünlüğü bozmamak için önemlidir.  İllaki uyumlu olmak gerekmez tabi ki kullanım şekli tamamiyle sizin tercihinize kalmış.


Erkeklerde genel olarak deri kemer kullanımını cüzdan ve ayakkabılarıyla bütünlemeyi seçerler. Bu her zaman şıklığı sağlayan, klasik bir kombindir. Sizi daima kurtarır.


Yukarıda da bahsedildiği gibi günümüzde kemerlerin ürün yelpazesi oldukça geniştir.

 

Peki ürün yelpazesi çokça geniş olduğu bu kemerleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl kemer seçimi yapmalıyız?

1.       Deri Türü:  Bilindiği üzere birden fazla kemer üretilmektedir. Cinsleri de gerçek deri veya suni deri olan kemerlerin seçimi tamamiyle sizin tercihinize kalmıştır. Maddi olanaklarınız doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz.

2.       Ebat: Önemsizmiş gibi gözüken ama aslında dikkat edilmesi gereken bir konu deri kemerinizin ebadıdır. Belinizin inceliği, kalınlığı doğrultusunda kalın bir kemer veya ince kemer tercih etmelisiniz. Kemerin uzunluğu da önemlidir çünkü kemerin belinize çok fazla dolanmaması yada ucu ucuna belinize gelmemesi gerekmektedir.  Yoksa şık olmak isterken komik durumda kalabilirsiniz.

3.       Dikiş Büyüklüğü: Bu kısım tamamen işçilik olarak adlandırılır. İşçilik, emek ne kadar fazla ve düzgün yapılmışsa deri kemer o kadar güzel ve şık durur.

4.       Desen: Giyeceğiniz kıyafet desenli ise düz kemer tercih edip dengeyi kurmanız gerekir. Aynı şekilde sade bir kıyafet tercih ettiyseniz desenli bir kemer ile hareketlendirmeniz doğru bir seçim olacaktır.  

5.       Fiyat: tüm maddelere dikkat ettikten sonra son aşama fiyattır. Marka bilinirliği ile orantılı olarak fiyat ve kalite değişmektedir.

Tercih sizin :)


Diğer Blog Yazılarımız

mesaj