Türkiye'de Dericilik Sektörü

 

 


    Dericilik sektörü Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren bir iş kolu. Türklerin Orta Asya’ya yerleşiminden bu yana devam eden dericiliğin günümüzdeki en büyük problemlerinden birisi ise kalifiye eleman bulmak ve çalıştırmakta zorluk yaşanması. Ülkemizde dericilik faaliyetlerini geliştirecek ve destek verecek politikalara ihtiyaç duyuluyor. Türkiye bir yandan Pazar payını arttırmaya çalışırken bir yandan da deri ithalatlarının gerçekleştirildiği Çin, Hindistan gibi ülkeler ile rekabet etmeye çalışıyor. Ancak Türkiye pazarda yaşadığı zorluklara rağmen şuanda deri sektöründe dünyanın en büyük 11. tedarikçisi konumunda yer alıyor.

     Türkiye de dericilik sektöründe ihracat yapılan ülkelerin en başında Rusya yer alıyor. Bir dönem Rusya ile yaşanan kriz sonrası Türkiye pazarda büyük bir pay kaybetti ancak ilişkilerin düzelmesi ile durum telafi edildi. Şuanda da Türkiye dünya deri sektöründen binde bir pay alan bir konumda bulunuyor. ABD, Almanya, Fransa, Japonya, Kanada gibi dünyanın en büyük deri ithalatçılarının arasında ivmesini yükselterek, gün geçtikçe dünya pazarında payını arttırmaya devam ediyor.

     Ülkemizdeki gelişimlere devlet kolundan da çeşitli şekillerde destek sağlanıyor. Devlet yapılan başvurular sonucunda fason işçilikteki KDV oranlarını düşürerek üretime ve deri sektörüne destek verdi. Verilen destek üreticilerin büyük oranda rahatlamasını sağladı ancak krediye erişim, taklit ürünlerde sıkı kontrol ve denetim gerçekleştirilmesi, fabrikaların şehir dışındaki alanlara taşınması gibi konularda hala devlet yardımı bekleniyor.

     Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız deri giyim ürünlerinin bizlere gelene kadar yaşadığı evreleri gerçekleştiren ve bize sunan deri sektörüne verilen değer arttırılmalı ve Türkiye'nin dünya pazarında payını arttırması için gerekli destekler sağlanmalıdır. Yeterli kalite sağlandığı sürece ilk tercih her zaman yerli malından yana olmalıdır.

 

Diğer Blog Yazılarımız

mesaj